top of page
IIt,-IIp,-sn.1.jpg

    Фонд ,,Нова и най-нова история”

В „Нова история” се съхраняват над 2000 материали, а в ,,Най-нова история” те са около 800 бр. Те са свързани с ико­но­мическото, политическо и кул­тур­ното раз­витие на Разлог и региона, – ордени и медали от войните, снимки, пе­рио­дичен печат, спомени, колекции на литературни дейци. 
Ценни са материалите, отразяващи общест­вените, стопанските и икономи­чески про­мени, които настъпват в Мехо­мия (дн. Раз­лог) след 1912 г.

Основен фонд ,,Нова история” об­хва­ща периода от 1912 г. до 1944 г. Тогава започва да се развива освободеният вече от турско вла­ди­чество град Мехомия, който през 1925 г. променя с царски указ името си на Разлог, както се на­ри­ча котловината, а със същия указ вече и Банско става град. След из­вестни конфликти с водачите на последния през 1912 г. градът  окон­чателно се утвърждава като око­лийски център и се формират съответните административни и управ­­ленски органи с важно зна­чение за неговото развитие, като част от общата държавна струк­тура: Околийско управление на Ми­­нистерството на вътрешните ра­­боти и народното здраве, данъч­но управление, агрономство, вете­ри­нарна служба. Оттогова Разлог е седа­лище и на околийски съд. 

Една от най-интересните теми в то­зи фонд са именно снимките, свър­зани с промяната на облика на града. Аероснимки, изгледи от стария Разлог – 1921 г., общ изглед на града – 20-те и 30-те години. Аероснимките от 1918 и 1930 година са правени във връзка с изработването на градо­устройствените проекти за града през 1921 и съответно 1932 година. Съ­храняват се още и две снимки на самолета, от който са праве­ни по време на Първата световна война. 
Във фонда се съхраняват първите сним­ки със сгра­дите на Военния клуб в Разлог, на Мехомийското околийско управление и инжинерство - 1923 – 1925 г., площадът на града – 1927 г, старата сграда на Читалището и изглед на Мацината и Чеперковата воденица и други. През 2014 година музейните уредници откриват две ценни снимки – полагане на основите на църквата ,,Свето Благовещение” и изграждане на Околийското управление. 

1_1.jpg

„През 1903-1904 г. по инициатива на тогавашния Мехомийски Кай­макам младият и енергичен Таксим бей, подпомогнат от на­селението на цялата околия предимно от жителите на гр. Мехо­мия, - бе издигнат на центъра на същия град правителствен дом с тридесет и шест стаи и с два коридора. През времето на то­зи каймакам около правителствения дом се издигаха и други пра­вителствени постройки: пощата, офицерския клуб, полицейския участък, инженерство, турски основно и прогимназиално училище, хамама /банята/, турското Веледие /Градско управление/ и аптека. Всички тези здания даваха красива гледка и бяха гордостта на Мехомия. В правителствените здания тогава се помещаваха следните учреждения: Каймакамът /Околийски началник/, Кадията /Мирово съдилище/, Народната и Земеделска банки, Мали Мудир /Финансово управление/, Тапиджийското управление /нотариус/ и Акцизна власт. Канцеларията на всички тези учреждения бяха мебелирани по най-модерен начин.”
Препис от писмото на Мехомийското гражданство
за възстановяване на опожарената сграда

В края на 30-те години на XX век, по преценка на съвре­менни­ци, Разлог разполага с добре уреден център и стра­нич­ни ули­ци. Обширният площад с монументалната черква ,,Свето Бла­го­вещение” и хубава градина с паметник на Яво­ров е обгър­нат от нови постройки на гимназия, добре уре­дени хотели, офиси на банки, кооперативни структури, ресторанти, кафенета и магазини. В централното пространство преобладават  модерни сгради по на 2 – 3 етажа, лечебни заведения и занаятчийски дю­кяни.

Появяват се и снимки на вече офор­мените махали по града – старите къ­­­щи от Илийската махала, от Варо­ше и Крапата махала с река Язо. Тя е изкуствено прокопан канал през 1810 – 1812 година. Прокарана с труда на местното християнско насе­ление, кое­­то се заселва около нея, тя изигра­ва важна роля за икономическото раз­ви­­тие и благоустрояване на Мехо­мия.
Водейки началото си от естествен кар­стов извор в подножието на Пирин, тя има постоянен целогодишен де­бит, заради което местното насе­ле­­­­­­ние използва водната сила за во­­­де­­­ници, дараци и чаркове. По гра­до­­­у­стройствения план от 1921 го­дина през следващите години в Раз­лог са прокарани нови улици, а ста­рите са оформени в квартали с нови наи­менования.

След разрастването на града в сре­дата на XIX век излиза нуж­да­та от подо­бряване водоснабдяването с питейна вода. Водопроводът в града през 1868 г. е хванат от горната част на река Язо на запад и с тръби от стволове на черен бор, пробивани с дълги свредли, (казват, че това дърво издържа над 200 години закиснато) е докарана прясна чиста вода във всеки квартал, като се почва в 1868 г. от Вароше. Така са снадбени с чиста питейна вода после Крапата, Дългата и останалите махали.
Трябва да се отбележи, че става въпрос за една или няколко улични чешми на квартал. Във всеки дом тръбопровод влиза едва към 50-те години на XX в. През 1936 г. се прокарва железен тръ­бопровод от изворите в м. Калуге­ри­ца, който позволява да се снабдят по модерен начин с вода поне по-важните обществени и частни сгради в благоустроения вече център, казар­ма, болници и други, а канализацията е зауствана в пре­ми­наващите тогава през града три реки – Бела, Църна и Язо. Сега Разлог има пречиствателна стан­ция. 
В темата ,,Инфраструктура” се съдър­жат снимки от основни моменти, свър­зани с развитието на града - трамбоването на кв. Вароше, водо­снадбяването на града, прокарването на пътя за Предел, откриване на гара­та на ЖП линията в Разлог – 1942 г., първите рейсови автомобили в града, първата пожарна кола – 1938/9 г. Електрификацията до 1944 г., обхваща седемте селища и се използвала основно за осветление. Дълго време се използ­ват газените лампи и фе­не­ри, докато на снимките от 30–те години се забе­лязват първите елктрически стълбове с лампи за улично осветление. 

Една много интересна  и сравни­телно нова тема е ,,Хората” на Разлог. Това са снимки с битов характер  и интересно съдържание. Върху снимка с инв. № 3.4/169 е заснето погре­бението на видния разложки гражданин Никола Каназирев, починал през 1918 г. В дъното на снимката се виждат старите къщи и дюкяни на тогавашния център. Освен тази снимка на погребение, в същия фонд са запазени още подобни, тъй като тогава е съществувала традиция да се заснемат. 
Друга интересна снимка е с инвен­тарен номер № 3.4/63166. Заснето е сватбено шествие, което минава през центъра на града. До каруцата тичат малки деца. Виждат се дървени постройки на фона на хъл­ма Голак, на който залесяването все още не личи. Снимката е праве­на през 20-те години.

Занаятчии

Друга голяма и съществена тема от периода 1912–1944 г. е развитието на стопанския живот в града. Раздвижва­не в тази сфера започва да се чуства през 1924-1925 г. Занаятчиите и тър­гов­­ците в града се обединяват в професионални сдружения. В то­зи фонд са съхранени снимки на тютю­но­производителна ко­опе­рация ,,Места”, ,,Напред” и дру­­ги. През този период в града про­миш­­леността е представена от ня­­­кол­­ко дър­вопреработвателни пред­при­­я­тия, воденици, коларо-же­ле­­зар­­­­ски рабо­тилници и тенеке­джий­­ници. В Исторически музей – Раз­лог са запазени снимки на чарка в Кра­пата махала, гатерите на Предел, Цу­цу­мановите и Мацините воденици и горския разсадник. 
Разлог е бил тогава и голям занаят­чийски център. Имаме снимки от тенекеджийница ,,Тишина”, обучение на калфи в бъчварството, на майстори дърводелци и обущари. В града се появяват и две фабрики – столарската на братя Бонкови и цигларската /за керемиди/ на Георги Грънчаров, от която има в музея няколко снимки. Той остава единственият тук, реги­стриран като индустриалец.

Първи майстори занаятчии от гр. Разлог  
  • Уста Йосиф Манзурски /1775–1814/ – майстор-каменоделец

  • Уста Тодор Грънчара /1773–1860/ – грънчар в Разложко, Неврокопско, Петричко и Горно Джумайско

  • Йованчо Коюмджиев – златар в Разложко от 1906 г.

  • Уста Аврам Попгаврилов Тасков /1843–1912/ – през 1870 г. преминава от занаятчийско към полуиндустри­ално производство на дараци за влачене на вълна.

  • Цветко Авр. Попгаврилов 

    /1869–1924/ – камбанолеяр
  • Спас Авр. Попгаврилов – 

    роден 1877 – часовникар 
  • Уста Атанас Котларски /1840–1922/ –  майстор-ковач

  • Тодор Цв. Аврамов /1899–1968/ – фотограф от 1914 г. в Разложко и дипломиран часовникар.

  • Аврам Г. /Цв./ Аврамов /1914/ – радиоконструктор 

  • Костадин Г. Дивчев /1914–1965/ – скулптор 

  • Георги Авр. Аврамов /1943/ – на тринадесет години конструира линеен радиоприемник.

Svidetelstvo.jpg

Стопански живот

Една от най-интересните теми е със снимки от стопанския живот в града – фотос с част от управленческото тяло и членове на Популярната банка в Разлог, курс по шиене, укрепване коритото на р. Язо, снимки из живота на пожарната команда ... 
Друга снимка е на Симеон Петеларов – първият лесовъд в Разлог след 1912 г. Той започва през 1914 г. залесяване на хълмовете около града с борови фи­данки, убит в 1916 г. Погребан е в подножието на Голак до гробищния парк на Разлог.
В темата ,,Просветно дело” се съдър­жат снимки на първата сграда на гимназията в Разлог, на първия про­гимназиален випуск от 1913-1914 г., на първия ученически хор с ръководител Алекси Попиванов, на първото чест­ва­не на празника на славянската пис­меност – 1920 г. и др.

Грънчарство

Най-силно развит и процъфтяващ през Възраждането за­наят в Мехомия е грънчарството. Богатите находища на добро­качествена глина в района подпомагат обо­собяването на града като крупен грънчарски цен­тър. Майсторите изра­ботват многобройни изделия, за­до­воляващи битовите и естетически потребности на насе­лението в цяла Югозападна България.
Много и разнообразни са грън­чар­ските произведения. В тях майсторът търси не само практичността, необ­ходима за съдовете с ежедневна упо­треба, но влага и усета си за красота и изящество, характеризиращи обред­ните и риту­ални керамични изделия.

По фрагментите и артефактите оцеляли и достиг­нали до нас от най-дълбока древност, разпознаващи изкусните ръце на майсторите, работили в котло­вината между Рила, Пирин и Родопите. Изо­­би­лието на различна като текстура и цвят глина, както и гори осигуряващи изпичането на продукцията естествено е до­вело до усвояването на глина ката ма­териал за строителство-керамика, гранчарство и худо­жест­вени цели.
През XIX и първата половина на XIX век. Мехомия се обособява като един от трите големи центъра на грънчарството, наред с Бусенци и Троян.

Докоснете се до богатото културно наследство на Разложкия край. Посетете музея на Разлог днес.

bottom of page