
Фонд АРХЕОЛОГИЯ
Разположено между трите величествени планини – Рила, Пирин и Родопите, с благоприятните си природо-географски дадености, Разложкото поле е обект на заселване още от дълбока древност. Стратегически разположено на кръстопът през него са минавали основни пътни артерии още в зората на човешката цивилизация.
Археологически обекти в Община Разлог
Най-ранните останки на селище oт VI хилядолетие пр. Хр. са открити западно от с. Елешница в местността Делниците.През 2008 г. е извършено първото теренно обхождане за регистриране на археологически паметници на територията на Община Разлог. То се извърши в експедиция ,,Мехомия” под ръководството на археолога от РИМ – Благоевград Илия Кулов.

находки от с. Елешница
Археологически обект ,,ВЕЛЬОВ ЕГРЕК”
Намира се на 5 км западно от гр. Разлог – м. Катарино. Тракийска крепост с каменна ограда. Зидове един метър широки и запазени във височина 1 м /рид – 170 м дължина и 70 м ширина/ - вероятно на местен владетел. Находките от фрагменти на керамични съдове показват, че мястото е обитавано от XIII в. пр. н. е. и става дума за преддържавно обединение на тукашни племена. Спасителни разкопки през 2013 г., проведени от археолога Илия Кулов, позволиха да се проучи вътрешността на укреплението и бе разкит запазен каменен зид от постройка с ширина и височина 1.20 м и дължина 7-8 м.
Той бе определен като най-голямото откритие от археолозите при теренните обхождания на Община Разлог в експедиция ,,Мехомия” – 2006-2008 г., защото става дума за чисто тракийска крепост /вероятно и град наоколо/, а такива открити са изключителна рядкост.








Култови плочи, III хил.пр.Хр.
Началото на археологическата сбирка се свързва с уредника Иван Каркелов през 70-те години на миналия век. Най-забележителните находки в тази посока са мраморните стели от местността Столоватец, датирани от 4-то хилядолетие преди Христа.
Две от плочите се съхраняват в Националния исторически музей, а третата плоча се намира в залите на ИМ – Разлог.
Гостите на Разлог могат да видят техни възстановки в паркa пред Културния дом.
Художникът Тачо Танев през 1956 г. публикува голямата плоча в сп. „Музеи и галерии” и предизвиква нескрит интерес. В резултат през 1973 година започват разкопки с археолог Горанка Тончева.
Според Илия Тантилов – уредник в ИМ – Разлог на плочите има текст (молитва) с египетски йероглифи, а всъщност са тракограми.
